Dlaczego warto dokonać rezerwacji bezpośrednio w hotelu?

Dlaczego warto dokonać rezerwacji bezpośrednio w hotelu?

Dlaczego warto dokonać rezerwacji bezpośrednio w hotelu

 Każdy gdzieś w głowie ma ułożony wymarzony pobyt wypoczynkowy czy wczasy nad morzem. Zwłaszcza kobiety chcą by ten czas był nie zapomniany, idealny, najlepiej ze strefą wellness lub aquaparkiem. By uniknąć rozczarowania zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z obsługą, która w sposób rzetelny wysłucha, doradzi, zaproponuje idealne rozwiązanie.

Informacje online to często zbiór zagmatwanych słów, kolorowych zdjęć i skomplikowanych treści, bardzo łatwo stracić głowę. W rozmowie bezpośredniej z konsultantem, możemy puścić wodze fantazji, a  konsultant wyłapie istotne informacje, dzięki którym pobyt w hotelu nad polskim morzem staje się idealnym.

Dzięki rozmowie z konsultantem dowiemy się o istotnych sprawach takich jak co zawiera cena all inclusive, a co jest dodatkowo płatne. Wybierając bezpośredni kontakt z hotelem macie państwo możliwość sprecyzowania swoich potrzeb i oczekiwań tj. np. czy jest możliwe wypożyczenie łóżeczka, roweru czy wózka dziecięcego na terenie resortu.

Bardzo często rezerwacje dokonywane przez pośredników, pozbawione są dodatkowych atrakcyjnych usług takich jak turnusy rehabilitacyjne nad morzem dla dzieci. Dokonując rezerwacji bezpośrednio u konsultanta dowiadujemy się o możliwości wyboru pobytu z pakietem w atrakcyjnej cenie.

Ile razy dokonałeś rezerwacji, a po chwili zauważyłeś błąd? Ile razy pośrednik powiedział „ takiej rezerwacji dokonałeś”,  tylko kontakt bezpośredni z obsługą obiektu pozwoli na skorygowanie, ewentualne poprawienie zaistniałych błędów. Warto unikać przysłowiowego kupowania kota w worku, wklejone zdjęcia, nic nie mówiące opisy, tylko uśmiechnięty, rzetelny, cierpliwy konsultant odpowie na wszystkie nurtujące cię pytania. Warto rozmawiać, bo tylko wtedy uzyskasz istotne dla ciebie informacje od widoku przez okno po wyposażenie pokoju.

Bardzo ważną cechą obsługi hotelowej jest szczegółowa znajomość obiektu od tzw. podszewki, bo tylko obsługa jest wstanie przedstawić wszystkie istotne walory swojego obiektu i przedstawić je w zachęcający sposób, również finansowo. Konsultant rozmawiając  bierze pod uwagę aspekt finansowy, jest to przecież bardzo ważny czynnik wpływający na nasze decyzje. Nie ważne czy to hotel rodzinny nad morzem, hotel z aquaparkiem lub tylko sam domek nad jeziorem. Konsultant przedstawi najbardziej korzystną ofertę, od strony finansowe jak i usług zawartych w cenie, by zachęcić do przyjazdu.