Świąteczne dekoracje stołu – wskazówki i podpowiedzi

Świąteczne dekoracje stołu – wskazówki i podpowiedzi

                Z salonu wesoło migają choinkowe lampki, mieszkanie wypełniają znane wszystkim nuty świątecznych hitów, a nosy wszystkich domowników skierowane są ku kuchni, która kusi niepowtarzalnym bukietem świątecznych zapachów… Wyjątkowości świątecznego klimatu nie da się porównać z niczym. Da się natomiast podkreślić go odpowiednimi dekoracjami! Przystrojenie stołu jest niemniej ważne niż ozdobienie choinki. Podpowiadamy, jak zadbać o wizualną oprawę świąt i jak przygotować stół, aby już sam jego widok wprawił wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój.

                Święta to nie konferencja firmowa – to czas, w którym mamy przyzwolenie na robienie wszystkiego z rozmachem i przepychem – wyciągamy odświętną zastawę i obrusy przeznaczone tylko na wyjątkowe okazje, a figurki, bombki i inne dekoracje mienią się od brokatu. I choć obowiązuje absolutna dowolność zakresie dekorowania stołu na święta, dobrze pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym unikniemy wrażenia kiczowatości i przesady.

  1. W tym samym stylu

Świąteczne dekoracje powinny zgrywać się z wystrojem pomieszczenia, w którym będziemy z gośćmi spędzać wigilijny wieczór. Brzmi jak coś oczywistego, ale oznacza, że dekoracje należy przygotowywać z głową, a obrus w zielono-czerwoną kratę (tak swojską i świąteczną, że aż nas palce świerzbią do zakupu) niekoniecznie wpasuje się w pudrowo-biały salon w stylu glamour.

Protip: niezależnie od tego, jakie kolory dominują w mieszkaniu, z pewnością będzie do nich pasować jedna z podstawowych, świątecznych opcji: dodatki w odcieniach złota, które podkreślą uroczystość świąt lub srebrne dekoracje, przywodzące na myśl skojarzenia ze skrzącym lodem.

  • Jeden stół = jeden komplet

Chodzi oczywiście o kompletną zastawę stołową. Na co dzień możemy używać niedopasowanych talerzy, pozbieranych z różnych zestawów, ale na święta powinniśmy mieć przygotowaną jednolitą zastawę. I wcale nie musi to być zastawa fikuśna, bogato zdobiona złotymi lamówkami: równie dobry będzie prosty, biały zestaw. Najważniejsze, by wszystkie elementy, talerze, miseczki, szklanki i wazy pasowały do siebie, czyniąc stół prawdziwie eleganckim.

  • Na wytwornie

Zaskoczmy rodzinę prawdziwie eleganckim akcentem na stole (który jest też praktycznym usprawnieniem od strony organizacyjnej) – przygotujmy ręcznie robione, opisane imionami kartki świąteczne, ustawione przy talerzach lub zdobiące oparcia krzeseł. W ten prosty sposób wskażemy gościom, które miejsce dla kogo jest przeznaczone, unikając typowego rozgardiaszu podczas zasiadania do stołu. Dodatkowym, miłym akcentem będzie napisanie krótkiego życzenia: „radosnych Świąt” lub „smacznej Wigilii”.

  • Przede wszystkim półmiski!

Czasami zdarza się, że tak dalece pochłonie nas aranżowanie stołu, że całkowicie zapominamy o najważniejszym: wygospodarowaniu miejsca na potrawy, a przecież nasi goście nie będą zajadać bombek, szyszek czy świeczek… Zanim wpadniemy w szał ozdabiania, rozplanujmy ułożenie tac, półmisków i mis z potrawami oraz waz na zupy. Ostatecznie dekoracje mają stanowić uzupełnienie, a nie grać na stole pierwsze skrzypce.

Protip: w wielu domach gorączkowe pichcenie trwa do ostatnich sekund przed Wigilią, dlatego niemożliwe jest wstrzymanie się z dekorowaniem stołu do chwili, aż wszystkie potrawy się na nim znajdą. Nasz patent? Nawet kilka dni przed Świętami można przeprowadzić symulację: ustawić puste półmiski na stole a następnie zrobić zdjęcie tego ustawienia. Dzięki temu zabiegowi zyskamy punkt odniesienia, gdy przyjdzie do dekorowania stołu.

  • Magia detali

Często to właśnie drobiazgi stanowią zwieńczenie aranżacji, przysłowiową wisienkę na torcie. Pamiętajmy o tym nie tylko przygotowując stroiki, ale też rozkładając… serwetki, które są bardzo wdzięcznym elementem wystroju stołu i dają szerokie pole do popisu. Oczywiście, kolorem i motywem powinny pasować do reszty dekoracji: poza tym można je zrolować i ozdobić specjalnymi obrączkami lub fantazyjnie złożyć.

Protip: nie każdy ma czas, chęci i umiejętności, by stylizować serwetki w dzieła origami. Często jednak to te najprostsze pomysły są najbardziej efektowne. Ciekawe, a zarazem łatwe pomysły na składanie serwetek podpatrzymy na przykład w restauracji lub w hotelu All Inclusive, gdzie aranżacja stolików musi być zarazem efektowna, jak i prosta w przygotowaniu.