Jesień kalendarzowa- ucieknij nad morze

Jesień kalendarzowa- ucieknij nad morze

Złota Polska jesień czy inaczej babie lato- czy jesienne wakacje nad morze czas zacząć. Dla wielu jedna z najpiękniejszych pór roku, która w naszym kraju jest wyjątkowo porą przejściową. Barwy czerwieni, żółci i brązu utrzymują się w Polsce między wrześniem, a grudniem. Tak akcentowana pora przejściowa występuje tylko w Europie. W stanach zjednoczonych z kolei barwą jesieni jest kolor czerwony.

Zrzucanie liści przez drzewa są funkcją ochronną dla roślin. Tkanki i komórki liści zamarzałyby by, by potem zostały dosłownie rozsadzone przez wodę. Następnym powodem jest fakt, iż padający śnieg, który zalegałby na liściach powodowałby duży ciężar, który mógłby spowodować załamanie się drzewa pod tym ciężarem. Dodatkowo w zimie zamarznięta gleba nie pozwalałaby pobierać wody, która jest niezbędna do utrzymywania liści. Dlatego też natura obdaruje nas pięknymi kolorami liści na ziemi – ahh te spacery! Nawet jeśli trochę mrozi miło hartować ciało w takich pięknych warunkach, a później rozgrzać się w hotelu nad morzem z Aquaparkiem. Bo czemu by nie wyjechać na urlop nad morze?

W tym roku jesień rozpoczęła się 23 września, a skończy się 21 grudnia. Średnie dobowe temperatury w okresie jesiennym przypadają pomiędzy 15, a 5 stopni Celsjusza. Dla wytrwałych to niesamowity czas na odpoczynek. ale w sumie gdzie nad morze? Co wybrać żeby nie przesiedzieć urlopu przed tv?

Jesień jest też znakomitym okresem dla amatorów astronomii. W tym roku będziemy mieli okazję do obserwacji jasnych planet – Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna, które będą dobrze widoczne, jeśli chcielibyśmy zobaczyć więcej szczegółów takich jak tarcze wyżej wymienionych ciał niebieskich niezbędny będzie nam oczywiście teleskop. A takie widoki łatwo obejrzeć nad morzem! Ale wracając do dnia musisz zwrócić uwagę czy hotel ma jakieś atrakcje takie jak basen spa czy jest ot hotel przyjazny dzieciom nad morzem oraz dla dorosłych itp.

Niebo objawi nam też pełnię księżyca 31 października i 30 listopada. Będzie można też zaobserwować całkowite zaćmienie słońca, niestety ów fenomen będzie możliwy do obserwacji jedynie dla mieszkańców Chile i Argentyny.

Podsumowując jesień jest wyjątkową porą roku, która zachęca do spacerów i aktywności na świeżym powietrzu pomimo braku wysokich temperatur i coraz krótszych dni, należy zdobyć trochę witamin jakich jak jod nad morzem! Ale kto z nas nie uprzyjemnił sobie jesiennego popołudnia spacerem w bajkowych kolorach po której parzymy sobie pyszną herbatę?